Jak vybrat stolní hru?

Deskové hry zaženou dlouhou chvíli, procvičí vaši paměť, logické myšlení nebo jen zajistí dostatek zábavy na večer s přáteli. Společenské hry vybírejte podle věku a schopností hráčů, nejčastějšího počtu účastníků i preferovaného typu pomůcek. A pokud vybíráte deskovku jako dárek, myslete i na záliby obdarovávaného, jeho oblíbené filmy, knihy či postavy, témata stolních her jsou totiž velmi různorodá.

Stolní hru vybírejte podle věku, počtu a zálibách hráčů

Otázky na začátek

Věk hráče

Než koupíte novou stolní hru, zamyslete se nad tím, kdo ji bude hrát. Hra by měla odpovídat věku, schopnostem a zájmům hráče. Věk vás bude zajímat hlavně ve chvíli, kdy pořizujete rodinnou hru, u které si nejste jisti, jestli ji zvládne i váš prvňáček. Velkou roli také hraje předchozí zkušenost hráče s jinými deskovými hrami. Pokud pořizujete stolní hru jako dárek pro děti, věková hranice může poukazovat také na vhodnost obsahu pro danou skupinu, například vojenské strategické hry nejsou vhodné pro děti do 12 let.

Preference hráčů

Dále si promyslete, jaká forma hry bude účastníkům nejvíce vyhovovat. Stolní hry se dají rozdělit na kooperační, tedy takové, ve kterých hráči spolupracují na dosažení cíle a splnění úkolu, nebo soutěživé, kdy nejrychlejší nebo v nějaké disciplíně nejlepší hráč vítězí. Každý upřednostňuje něco jiného, někomu vyhovuje při hře škodit protihráčům, jiný preferuje týmovou spolupráci. I na to je proto dobré myslet při vybírání především dražší společenské hry.

Rozdělení podle zaměření

Rodinné

Stolní hry pro rodinu jsou určené pro co nejširší publikum i díky nenáročným pravidlům a strategiím, které jsou často podmíněné prvkem náhody, tudíž jednoduše vyhraje i nejmladší hráč. Síly jsou tedy vyrovnané a jde především o pobavení celé rodiny a o příjemně strávený společný večer. Při jejich výběru se řiďte věkem nejmladšího hráče.

Party hry

Společenské hry na rodinné oslavy, silvestry a jiná setkání jsou obvykle určeny pro větší počet hráčů. Často se jedná o zábavné kvízy a různé hádankové hry jako jsou Activity, Krycí jména, Párty Alias. Některé party hry pro dospělé zahrnují také konzumaci alkoholu.

Party a rodinné hry jsou především zábavné a slouží pro široké publikum

Strategické hry

Strategické hry vyžadují pečlivé promýšlení každého tahu, taktizování a znalost mnohdy komplikovaných pravidel. Podporují schopnost soustředění a logického myšlení. Náhoda (hod kostkou, černý petr) tu nehraje takovou roli jako například v rodinných a dětských hrách, naopak hráči plánují i několik tahů dopředu. Strategické hry můžeme rozlišovat podle způsobu interakce na kooperativní, kde spolu hráči spolupracují, soupeřivé a budovatelské, kde spolu hráči soutěží nepřímo, většinou o určité zdroje ve hře. Tento typ her zabere většinou nejvíce času, klidně i celý večer.

Zobrazit více

Do strategických her spadají válečné hry (Wargames), které mají vypracované hrací plochy a jsou náročnější na čas i na pochopení samotných pravidel. U tohoto typu her je oceňována komplexnost, důmyslný obsah a propracované detaily.

Hry na hrdiny

Běžně známé také jako RPG (z anglického role playing game) jsou hry, ve které hráči vystupuje za konkrétní postavu a sami postupně rozvíjejí zápletku. I proto je těžké určit časovou náročnost RPG her, někdy je hotovo do pár hodin, jindy se může hra protáhnout i na několik dní. Hráči během vymýšlení příběhu rozvíjí vlastní fantazii a představivost. Za klasiky v RPG kategorii můžeme považovat oblíbené Dračí doupě. Pravidla bývají velmi náročná, proto tyto hry operují s jedním hráčem ve funkci vypravěče, který dohlíží na celkový průběh hry.

V RPG hrách účastníci sami postupně rozvíjejí zápletku a charaktery postav

Postřehové hry

Velmi oblíbená hra především mladších hráčů, kteří vynikají postřehem i pamětí, je postřehová hra založená na vnímání detailů i schopnosti logického uvažování. Jiné pracují s prostorovou představivostí a matematickými schopnostmi hráče. Známým příkladem postřehové hry je zábavná, pro některé pomalejší jedince také frustrující hra Dobble, ve které vítězí bleskurychlí a pohotoví hráči.

Vzdělávací hry

Pro všechny soutěživce a milovníky zajímavostí jsou vzdělávací a vědomostní hry jako dělané. Pokud pořizujete hru dítěti, pečlivě si zkontrolujte minimální doporučený věk. Tento typ her bývá založen na principu kvízu a soutěžení buď v předem určené tematice (např. Česká republika), nebo z všeobecných znalostí ve stylu AZ kvízu.

Logické hry

Pokud patříte k hráčům, kteří mohou vyletět z kůže, když je černé pole nebo určitá hodnota na kostce pošle opět na začátek, může být pro vás vhodnější logická hra, která prakticky eliminuje prvek náhody. Vše záleží na schopnosti hráče, jeho představivosti a logice. Může se jednat o hádankové hry, labyrinty, únikovky nebo spojování obrazců a tvarů.

Hry pro děti

Stolní hry pro děti lze rozlišovat podle věkového provedení pro předškolní, nebo školní. Podle toho daná hra rozvíjí logické myšlení dítěte, paměť, přispívá k osvojení vhodného sociálního chování nebo hravou formou přímo vzdělává. Podle věku dítěte také přihlédněte k formě hry a materiálu, ze kterého je hra vyrobena. Některé hrací desky mají záměrně omyvatelný povrch a zaoblené rohy. Hry pro nejmladší děti by neměly obsahovat malé části, u nichž hrozí nebezpečí vdechnutí nebo spolknutí.

Hry pro děti mohou nejmladší hráče učit trpělivosti a schopnosti prohrávat

Rozdělení podle typu pomůcek

Deskové hry

I když by se mohlo zdát, že desková je každá stolní hra, toto rozdělení slouží především k odlišení primárního herního prvku. Deskové hry se odehrávají přímo na herní desce a jejich herní plán může být pevný, nebo variabilní, kdy se každá hra od té předchozí může lišit. Mezi prototypické deskové strategické hry patří nestárnoucí Monopoly nebo stavitelské Carcassonne. Deskové hry patří mezi nákladnější typ her a jejich hraní bývá časově náročnější.

Figurkové hry

Figurkové hry poznáte podle velkého počtu miniaturních postaviček od válečníků, zombie po roboty. Obvykle se jedná o strategické hry s válečnou tematikou, fantasy, sci-fi světem i postapokalyptickým dějem. Figurkové hry se hodí převážně pro zkušenější hráče nebo sběratele. I z toho důvodu se jedná spíše o dražší hry.

Kostkové hry

Základní herní částí jsou kostky, které mohou být doplněny herním plánem, obrázky a figurkami. Mezi klasické kostkové hry patří staré známé Člověče, nezlob se. Tradičním typem herních kostek jsou šestistěnné krychličky, existují ovšem i hry s kostkami, které mají stěn více. Stěny kostek mohou být označeny počty teček, čísly, barvami nebo třeba obrázky. Kostkové hry jsou skvělým příkladem hry, ve které má náhoda hlavní podíl na výsledku hry.

Karetní hry se dělí na klasické (mariášové), nebo moderní (party, Černé historky). Jejich výhodou je skladnost a většinou i jednoduchá pravidla.

Elektronické hry

Elektronické hry se neobejdou bez zdroje energie. Mohou mít podobu barevných elektronických tabulek, časovačů a blikajících displejů reagujících na činnost hráče. Mnoho těchto her je určeno pro děti předškolního věku, kdy hravou formou rozvíjejí jejich znalosti a dovednosti. Na své si ale také přijdou milovníci postřehových her, kterým elektronické hry blikáním avizují náhlou změnu pohybu nebo třeba odpočítávají rychlost odpovědí jako u hry Země město.

Kidzconcept stolní hra Strážce duší děti vtáhne svými efekty a nečekanými pohyby

Na co se zaměřit

Rozšíření

Výrobci některých stolních her, obzvláště strategických a výpravných, vydávají rozšíření neboli dodatky. Rozšíření obohacuje základní verzi hry o nové dobrodružství, může přidávat nové figurky, karty, území nebo rozšiřuje příběh o nové zápletky a záporné postavy. Herní dodatky nefungují samostatně, vždy se připojují k základní verzi hry.

Zobrazit více

K některým hrám existují také speciální limitované nebo tematické edice. Limitované edice vydávají výrobci her u nějaké mimořádné příležitosti, jako je třeba výročí prvního uvedení hry na trh. Tematické edice her například převádí téma základní verze hry na téma jiné (např. Monopoly Česká republika) a jsou obvykle samostatné, tedy k jejich hraní nepotřebujete základní verzi hry.

Časová náročnost

Odhadovaná délka hry vám může prozradit její celkovou náročnost. Pokud hledáte hry především na pobavení a odlehčení společného večeru s rodinou a přáteli, neměly by být hry příliš zdlouhavé. Ideální doba se v tomto případě pohybuje od 30 do 60 minut. Orientační doba je pouze přibližný údaj, vždy pochopitelně záleží na počtu hráčů. Hry trvající méně než 25 minut jsou skvělou volbou na cestování do vlaku nebo na chvilkové zabavení dětí. U strategických a složitějších her se doba hraní může vyšplhat na několik hodin.

Reálná délka hry se může prodloužit o dobu potřebnou na zvládnutí pravidel a rozestavení území, což u některých strategických a válečných her může zabrat i necelou hodinu.

Jazyk

Pokud kupujete hru, která má anglický název, ověřte si, že je zpracovaná v takové jazykové verzi, jakou si přejete. Někdy je u her v českém překladu ponechán stejný název, jaký mají v originálním znění, a snadno tak může při koupi dojít k záměně. Existují také typy her, u kterých na jazyku nezáleží, protože se jejich samotný herní materiál obejde zcela bez textu. Pokud však neznáte její pravidla, může i to představovat problém.

Počet hráčů

Při výběru hry si zkuste předběžně spočítat, kolik lidí s vámi může pravidelně hrát, i to, zda je hru možné odehrát pouze ve dvojici. Neplatí, že hra bude rychlejší, pokud ji bude hrát méně hráčů. Například strategické hry s válečnou tematikou jsou často určeny jen pro dva hráče, a přesto mohou trvat i několik hodin.

Rozšíření obohacuje základní verzi hry o nové nové figurky nebo území

Zajímavosti

  • Deskové hry lze také rozlišovat na Eurohry a Ameritrash, tedy hry amerického stylu. Eurohry pocházející z Německa jsou většinou charakteristické nepřímým konfliktem mezi hráči, například soubojem o zdroje. Hráči většinou hrají ve stejném počtu až do konce. Naopak v Ameritrash hrách dochází k přímému boji hrdinů a frakcí.

  • Nejstarší do současné doby hraná hra je původně čínská hra Go, která vznikla zhruba ve 2 tisíciletí př. n. l.

  • Největší herní akcí v České republice je několikadenní festival Deskohraní, který se koná každoročně od roku 2001.

  • Tématem deskových her se zabýval český spisovatel literatury pro mládež Miloš Zapletal, který sepsal několik encyklopedií her a v roce 1991 vydal Velkou knihu deskových her.

  • Do české Guinessovy knihy rekordů se zapsala obec Rovensko v Olomouckém kraji, kde v roce 2009 zasedla ke hře Člověče, nezlob se stovka soutěživců.

    Další užitečné články

    Co podniknout v zimě Nejlepší stolní hry Co dělat na podzim Jak se rychle zbavit stresu